Vakum makinesi

Gıda ürünlerinin sağlık açısından daha çok incelendiği günümüzde, üretici firmaların ve satış yapan firmaların bu konuda oldukça hassas olması gerekmektedir. Bu bağlamda peynir gibi gıda ürünlerinin raf ömrünü uzatan ve tazeliğini uzun süre korumasını sağlayan vakumlu olarak satılmalıdır.

Gıdaya uygulanan vakum sayesinde ürün, tazeliğini korumanın yanında sağlık koşullarını da tam olarak sağlamaktadır. Fakat özellikle büyük çapta üretim ve satış yapan firmalar için gıda ürünlerini tek tek vakumlamak zor olacağından vakumlama işi için özel olarak üretilmiş vakum makinesi mutlaka gerekmektedir. Çünkü zaman bakımından pratiklik sağlayan bu makine, gıda ürününü oksijenden tamamen ya da kısmi olarak ayırdığı için, ürünün bozulması veya bayatlaması oldukça gecikmektedir.

Vakum Makinesi Ne İçin Kullanılır ?

Vakum makinesi, tazeliğinin ilk günkü gibi korunmasını istediğiniz tüm ürünler için kullanılmaktadır. Tüketici tarafından sucuk gibi ürünlerde tazelik aranan şartlardandır. Bunun yanında temizlik ve hijyene de önem veren tüketici sucuğu mutlaka vakumlu ambalajlarda istemektedir. Raflarda uzun süre beklemek zorunda kalan bazı ürünler olabilir. Fakat bu ürünlerin tazeliğini koruması şarttır. Herkesin taze tüketmeyi çok sevdiği kuruyemiş gibi ürünler, çabuk bayatladığından vakumlu ambalaj onun için de şarttır. Vakumlu ambalaj ile satılacak tüm ürünleri daha kısa sürede ve daha sağlıklı şekilde ambalajlamak için vakum makinesi kullanılmaktadır. Manuel olarak asla yapamayacağınız titizlikte ve düzende vakum yapan bu alet sayesinde firmanızın prestiji artacaktır.

Şarküteri ve Marketlere Şart Vakum makinesi yufka gibi günlük tazeliğini mutlaka koruması gereken ürünler için olmazsa olmazlardandır. Çünkü bu ürünler, oksijenle ne kadar çok temas ederse o kadar çabuk bozulabilir. Bunun gibi çabuk bozulabilen ürünlerden olan kaşar içinde aynı şartlar söz konusudur. Bu duruma bakıldığında tazeliğini kaybetmenin yanında çabuk bozulan ürün satışı yapan yerler için vakum makinesi mutlaka olmalıdır. Çünkü ürünlerin raf ömrünü uzatan bu makine satıcı firmanın en kar edeceği alanı oluşturmaktadır. Çabuk bozulan bir gıdadan hiçbir yer kar edemeyeceği için bu makine ilk alınacaklar arasında olmalıdır. Ayrıca zeytin gibi, gıdalarda da temiz görüntü ve hijyen açısından bu ambalaj mutlaka olmalıdır.


Ürün Detayı

Videoları

E-BÜLTEN

Bizden haber almak istiyorsanız siz de e-posta listemize kayıt olun

SOSYAL MEDYA